Zamiatarki drogowe regularnie oczyszczają miejskie ulice wyjeżdżając w teren od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Na bieżąco szczotkują ulice, pobocza, chodniki, deptaki, przystanki autobusowe i tramwajowe, a także torowiska. Usuwają zanieczyszczenia płynne jak i stałe i efektywnie pozbywają się odpadów. Trudno jest wyobrazić sobie, jak wyglądałaby przestrzeń miejska w sytuacji, kiedy w ogóle nie byłaby oczyszczana.
W miastach dość istotnym problemem jest także zanieczyszczenie powietrza. Do miejskiego smogu w oczywisty sposób przyczyniają się także spaliny samochodowe. W jaki sposób problem ten został rozwiązany w przypadku zamiatarek, które każdego dnia, regularnie operują w przestrzeni miejskiej?
Ograniczone zużycie paliwa oraz restrykcyjne normy środowiskowe
Zamiatarki, które każdego dnia oczyszczają miejskie ulice pojawiają się w terenie w czasie, kiedy ruch uliczny jest możliwie najmniejszy. Dzięki temu nie przyczyniają się one w żaden sposób do tworzenia korków ulicznych. Najczęściej, praca tych maszyn jest zaplanowana na godziny wieczorne, nocne lub wczesnoporanne. Są to jednak pojazdy niewielkie, kompaktowe i bardzo zwrotne, co jest szalenie istotne na ograniczonej miejskiej przestrzeni.
Na stronie https://www.terbergmatec.pl/ można zobaczyć, jakiego rodzaju modele zamiatarek są obecnie tymi najnowszymi, co ważne- wszystkie modele spalinowe muszą spełniać restrykcyjne normy środowiskowe. Oznacza to, że muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby ich praca nie emitowała zbyt wiele zanieczyszczeń do atmosfery. Troska o środowisko oraz o jakość powietrza w mieście przejawia się także w tym, w jaki sposób maszyny te operują w terenie. Podczas obrotowego ruchu szczotek są one dodatkowo zraszane wodą tak, aby ich praca nie powodowała dodatkowego unoszenia się pyłu i kurzu w powietrze.
Modele całkowicie ekologiczne?
Do takich modeli można oczywiście zaliczyć zamiatarki z napędem elektrycznym. Tego rodzaju maszyny zostały zaprezentowane na stronie przedsiębiorstwa Terberg Matec Polska. Są to zamiatarki, których bateria pozwala na swobodną pracę na jednym ładowaniu przez cały dzień roboczy. Doładowywanie zamiatarek również nie powinno stanowić dużego problemu- można je wykonać w dowolnym miejscu bezpośrednio z sieci, a w przypadku ładowania od zera- wystarczy zaledwie 2-3 godziny, aby pojazd znowu mógł ruszyć w teren. Tak, jak i auta elektryczne są modelami przyszłości tak i pojazdy użytkowe- takie jak chociażby niewielkie zamiatarki- być może w niedługim czasie zastąpią modele spalinowe.