Niska nośność gruntu to problem wielu terenów inwestycyjnych, problem na tyle kłopotliwy, że inwestorzy obawiają się rozpocząć w takich miejscach jakiekolwiek działania. Zdecydowanie, najlepszym sposobem rozwiązania problemu z niską nośnością gruntu jest jego wymiana w dość sporej ilości. Jest to jednak przedsięwzięcie kosztowne i czasochłonne, wymagające pracy specjalistycznego sprzętu. Niestety, w ramach całej inwestycji staje się to zabiegiem nieopłacalnym.
Istnieje jednakże jeszcze inne rozwiązanie, które można zastosować w takiej sytuacji i jest to właśnie wykorzystanie keramzytu budowlanego. Doskonale pochłania on wilgoć, zmienia nośność gruntu, a dodatkowo jest materiałem o niewielkim ciężarze. Jego stosowanie doskonale sprawdza się w praktyce, a aplikacja nie jest aż tak skomplikowana.
Dlaczego akurat keramzyt budowlany? Jak go stosować?
Keramzyt jest kruszywem bardzo lekkim, które pozwala na uzyskanie odciążenia na gruntach, na których występuje problem z niską nośnością. Tym samym, po jego zastosowaniu można w danym miejscu wykonać dowolną inwestycję i nie ma znaczenia, czy będzie to inwestycja drogowa czy kubaturowa.
Keramzyt ma to do siebie, że nawet przy bardzo wysokim zawilgoceniu jego masa nie jest aż tak duża. Wykonane wypełnienie z keramzytu doskonale nadaje się do słabych gruntów. Więcej informacji na temat tego, jakie właściwości i jakie zastosowanie ma keramzyt budowlany można znaleźć na stronie https://leca.pl/produkty/zaprawy-i-betony/lecar-keramzyt-budowlany-s/. W inwestycjach tego rodzaju zaprojektowana zostaje specjalna „poduszka” z keramzytu w gruncie, którą dodatkowo owija się specjalną geotkaniną. Powinna to być solidna, odpowiednio gruba warstwa kruszywa. We wzmocnieniach z geosiatki wykonuje się także ławy i stopy fundamentowe. Odpowiednia technologia budowy sprawia, że grunt może uzyskać bardzo dobre parametry dzięki zastosowaniu takich właśnie zabiegów.
A gdzie stosuje się keramzyt w budownictwie drogowym?
Tutaj także jego użycie jest powszechne. Z wykorzystaniem keramzytu budowlanego można delikatnie poszerzać drogi, wykonywać lekkie nasypy, budować drogi rowerowe, chodniki oraz specjalne ścieżki. Dzięki keramzytowi można zrobić odpowiednie odwodnienie, a ścieżki mogą powstawać nawet na dość podmokłych gruntach. Keramzyt pozwala dobrze „odsączyć” grunt, ale też zachowuje w sobie wilgoć powoli oddając ją na zewnątrz. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zastosowania keramzytu budowlanego do takich inwestycji, konieczne jest jego ubicie i zagęszczenie. To pozwala uzyskać odpowiednio twardą i niezapadająca się powierzchnię.