Wykonywanie warstwy drenażowych oraz budowanie na miękkim podłożu

Niejednokrotnie, podczas realizowania różnego rodzaju projektów budowlanych trzeba się zmierzyć z gruntem, który charakteryzuje się słabą nośnością, jest mało stabilny, miękki i ma tendencję do usuwania się. Taka sytuacja może zdarzyć się zarówno przy budowaniu mieszkań jak i przy inwestycjach drogowych czy osadzaniu rur i układaniu całych sieci wodno-kanalizacyjnych. Istnieje jednak rozwiązanie, gdzie wykorzystując keramzyt można szybko poradzić sobie z problemem miękkiego podłoża bądź też podmokłego terenu pod budowę. Jednocześnie, rozwiązanie to jest uważane za stosunkowo tanie, a na pewno jest tańszą alternatywą od palowania.

W jaki sposób układa się warstwę keramzytu na miękkim podłożu?

Bardzo wiele zależy od tego, jak bardzo niestabilny jest grunt oraz na jak wysokim poziomie są wody gruntowe. W przypadku miękkiego podłoża, trzeba w odpowiedni sposób rozkładać obciążenie. Tym samym, wszystko wykonuje się w określonym schemacie. Tak naprawdę, wykonywanie warstwy keramzytowej jest szybkie i łatwe w aplikacji, a na warstwie keramzytu powinna się pojawić specjalna betonowa płyta, która posiada podwójne zbrojenie. Bezpośrednio na tej płycie może powstać budynek. Keramzyt do tego typu inwestycji może zostać dostarczony w formie sypkiej, a ze względu na fakt, że jest to kruszywo zasypowe, wykonana warstwa keramzytu bardzo dobrze może dostosować się do tego, co już się w gruncie znajduje, a więc do rur i innych instalacji. Kolejną zaletą jest to, że keramzyt stanowi bardzo dobrą warstwę izolacyjną. Będzie więc dodatkowo chronił płytę fundamentową, nie tylko przed wodą, ale i przed zimnem.

A na czym polega wykonywanie drenaży?

Ciekawą metodą wykonywania odwodnień na miękkich gruntach jest wdmuchiwanie kruszywa Leca® KERAMZYT za pomocą specjalnej pompy. Keramzyt doskonale nadaje się do wykonywania drenażu ze względu na swoją bardzo wysoką porowatość. Tym samym, woda może skutecznie przepływać pomiędzy kulkami kruszywa tak naprawdę we wszystkie strony. Należy pamiętać o tym, że w przypadku wykonywania tego typu warstw drenażowych konieczne jest umieszczenie warstwy keramzytu w otoczce z geowłókniny. Keramzyt od Leca® KERAMZYT jako materiał izolacyjny posiada wysoką wytrzymałość, bardzo dużą odporność na mróz, nie niszczeje pod wpływem wilgoci i posiada właściwości izolacyjne (nawet w momencie, kiedy musi radzić sobie ze sporą ilością wody).

Czy keramzyt można stosować także na zanieczyszczonym gruncie?

Bardzo wydajnym sposobem wylewania płyt fundamentowych, nawet na zanieczyszczonym gruncie jest wykonanie niewentylowanego fundamentu. To właśnie do niego wykorzystuje się lekkie kruszywo ceramiczne, a w takim przypadku keramzyt pełni funkcję nie tylko warstwy drenażowej. Może on być stosowany jako warstwa izolacyjna, a także może zapobiegać powstawaniu szkodliwych oparów.

https://leca.pl/