Geotechnika stanowi jeden z głównych obszarów wykorzystania keramzytu. Kruszywo to przyjmuje formę brązowych, bardzo lekkich grudek, które powstają w procesie wypalania gliny w piecach obrotowych w wysokiej temperaturze. Glina pod jej wpływem bardzo mocno pęcznieje, materiał staje się niesamowicie porowaty, a przez to ma wysokie zdolności akumulowania ciepła. Niesamowicie ważne są również inne właściwości tego produktu. Na pewno istotne jest to, że jest on wykonywany tylko i wyłącznie z naturalnego surowca, jest więc przyjazny dla człowieka. Dodatkowo, warto zauważyć, że jest to materiał całkowicie niepalny, a także mrozoodporny. W wielu przypadkach będzie można go używać wielokrotnie.
Jaki keramzyt wykorzystuje się w geotechnice?
W momencie zamawiania keramzytu od Leca® KERAMZYT na pewno warto zwrócić uwagę na to, jakie zamawiamy ziarno, najczęściej będą to ziarna okrągłe. Określona zostaje też wytrzymałość na miażdżenie, a także współczynnik przenikania ciepła tego kruszywa. Wyrób oczywiście powinien być zgodny z obowiązującymi normami. W przypadku wykorzystania keramzytu w geotechnice, kruszywo dostarczane jest luzem i dostarczane jest na miejsce specjalnymi samochodami samowyładowczymi. W przypadku takiego wykorzystania keramzytu na pewno warto zwrócić uwagę na to, aby zamówić go z optymalnym zapasem. Konieczne bowiem może okazać się jego odpowiednie ubicie oraz zagęszczenie. Stopień zagęszczenia natomiast będzie w bardzo dużej mierze uzależniony od odległości i stanu dróg.
Co w przypadku, kiedy dane kruszywo nie zostanie wykorzystane od razu? Dobrą wiadomość stanowi to, że kruszywo od Leca® KERAMZYT może być bez problemu składowane na terenie otwartym jak i bezpośrednio w silosach. Zalecane jest składowanie keramzytu na specjalnym wybetonowanym podłożu. Najlepiej, aby zostało ograniczone do minimum przemieszczania kruszywa przez wody opadowe.
W jaki sposób można wykorzystać keramzyt w geotechnice?
Najprostszym jego wykorzystaniem jest wykonanie bardzo lekkich nasypów drogowych. Można wykonać także zasypki konstrukcji oporowych. Keramzyt przyda się w momencie, kiedy konieczna jest wymiana gruntów, które już istnieją tak, aby zmniejszyć osiadanie bądź też ujednolicić osiadanie przy występujących obok siebie różnych poziomach nośności gruntów. Keramzytem można również wykonać zasypki przy różnego rodzaju instalacjach, na przykład przy instalacji rurowej, która została już budowana w podłoże. Keramzyt ma to do siebie, że bardzo dobrze stabilizuje grunt i jest niesamowicie odporny na działanie wody. Niesamowicie wytrzymały, może służyć przez bardzo wiele lat w niezmienionej formie. W przypadku niektórych zastosowań jest materiałem niemalże niezastąpionym i najlepiej sprawdzającym się w codziennej praktyce.